KSIĄŻKI PSYCHOLOGICZNE: TOP5

Jak kiedyś obiecałam (przy okazji publikacji listy 5-ciu najlepszych książek z 2015r.) oto lista kolejnych 5-ciu najlepszych, tym razem – z dziedziny psychologii.

#1. Przekleństwo perfekcjonizmu – Malwina Huńczak
Książka, która otworzyła mi oczy na złożoność problemu jakim jest perfekcjonizm. Zazwyczaj staram się z dobrych książek robić obszerne notatki. Z tej mam jedynie 3 strony i to nie ze względu, że nie było co zapisywać, ale są książki, podczas czytania których zapomina się o notatkach. Polecam.


#2. Introwertyzm to zaleta – Marti Olsen Laney
Kolejna książka, którą pochłonęłam, mimo, że notatek już zrobiłam dużo więcej. Oprócz cennych metod taktycznych prowadzenia towarzyskiej partyzantki czy sposobów na pielęgnowanie swojej introwertycznej natury, możecie dowiedzieć się, że nie jesteście „chorzy na introwersję’, że jesteście całkiem normalni, a nawet wyjątkowi i macie dużo atutów, o których.. ci drudzy (:)) mogą tylko pomarzyć.


#3. Sztuka zadawania pytań w coachingu – Tony Stoltzfus
Trochę taka biblia dla przyszłych coachów/osób mocno interesujących się coachingiem. Może niektórych przerazić swoją formą. To swojego rodzaju ‚poradnik”, z tym, że znajdziecie tu gotowe narzędzia/metody/przykłady pytań, które możemy stosować podczas sesji. Dlatego może przerazić. Już gdzieś słyszałam, że coaching jest schematyczny, czego ta książka może stanowić potwierdzenie. (Oczywiście zupełnie się nie zgadzam, żadna sesja coachingowa czy psychologiczna nie może być schematyczna, bo mamy do czynienia z człowiekiem, a nie maszyną.)


#4. Wstęp do programowania neurolingwistycznego – Joseph O’Connor i John Seymour
Gratka dla fanów NLP. Bardzo lubię książki o tematyce mowy ciała, komunikacji interpersonalnej czy wywierania wpływu na innych (chociaż w tym ostatnim nikt nie pobije Cialdiniego), a ta książka stanowi zebranie wszystkiego w jedną całość.


#5. Typologia osobowości – Gabriele Dietrich
Nie ma osoby, która reprezentowałaby jeden typ osobowości, to jasne. Jednak warto zaznajomić się z cechami poszczególnych typów, by móc mniej więcej określić, który typ jest nam najbliższy. No i co istotne, osobowość tworzymy, w jakimś stopniu, sami. Możemy więc ją modyfikować, jednak ku temu potrzebna jest nam wiedza teoretyczna.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: