Twoja skóra potrzebuje coachingu!

Z tym coachingiem to widzicie – same problemy są. Pierwszy jest taki, że podlega on mocnej krytyce z racji niewystarczających informacji bądź całkowitej niewiedzy, oraz z powodu obecności internetowych pseudo-coachingowych szarlatanów, którzy burzą swoją działalnością w sieci cały koncept tej dziedziny. Natomiast jest też drugi kłopot, nieco bardziej zabawny, ale niestety – równie rażący. Jest to mianowicie usilne wtłaczanie coachingu w każdą możliwą dziedzinę lub wręcz przechrzczenie jej dzięki słowie coaching w nową branżę. Przykład? Bardzo proszę.

capture-20170223-194817

hehehehe
screen z http://www.skincoach.pl

Tak kochani, XXI wiek przyniósł nam znakomite filmy, wybitnych pisarzy i… coaching skóry. Nie wątpię w całą tą specjalistyczną, wielopłaszczyznową wiedzę, którą pani Społowicz posiada, jednak opatrywanie tego słowem coaching, to według mnie fatalne nadużycie. Nie przekonałam?

capture-20170223-202158
c.d

CO TO JEST PLAN COACHINGU SKÓRY?
Pomijam już te „opisane porady”, to takie en vogue, by coaching promować jako doradztwo, co tak nie działa i działać nigdy nie będzie, ale, pozwólcie mi się powtórzyć – plan coachingu skóry? Ja nawet nie wiem, śmiać się, płakać? Co to w ogóle znaczy?
– Dzień dobry, chciałabym skorzystać z coachingu.
– Dzień dobry, hm, niestety coachingowo pracuję jedynie ze skórą, więc niech pani pozwoli, że nieco przypiekę panią specjalną pochodnią w celu pozyskania od pani materiału do naszej dalszej pracy.

Podobnych przykładów można by mnożyć, ale mi nie chce się skupiać aż tak na takich ewenementach. Chcę równocześnie uzupełnić moje stanowisko w tej sprawie, z racji iż nie jest ono wcale tak radykalne jak się może wydawać na podstawie powyższych, i nie tylko powyższych, refleksji. Kolejne rodzaje coachingu są i będą systematycznie wprowadzane, co jest naturalną koleją rzeczy, jednak wszelkie podziały dokonywane będą w oparciu o pewne schematy, poza które profesjonaliści nie będą wychodzili. Jeśli ktoś będzie nazywał siebie coachem zdrowia – to ok! Jednak to będzie wywodziło się z niczego innego niż z life coachingu, który i tak jest już bardzo kontrowersyjny i każdy jego „dział” też będzie wzbudzał niesnaski, bo znajdzie się ogrom ludzi, którzy zapytają dlaczego nie pójdziesz po prostu do lekarza. No, ale tu zaś kłania się wiedza – co robi lekarz, a co robi coach i czego my oczekujemy względem tego drugiego, czego nie może dać nam ten pierwszy.

Skin Coach to, przepraszam, chyba trochę słaba prowokacja. Nie wiem, może nazwa Skin Consultant po prostu nie brzmiała tak dobrze, nie była tak chwytliwa bądź była za długa, jednak na pewno byłaby bardziej trafna. Jak już upieramy się przy zastosowaniu pojęcia coaching, to pytam – co ta Pani skończyła? Gdzie akredytacja? Gdzie opinie o stosowanym przez nią coachingu? No, i nie mylmy podstawowych pojęć, przestańmy doradzać, a jeśli tego nie robimy, to usuńmy to z opisu. Jest jeszcze jedna alternatywa – nazwijmy się po prostu specjalistami od wszystkich dziedzin, z zakresu których mamy faktyczne wykształcenie i doświadczenie, bo tego tej Pani nie umniejszam. Ogólnie pomysł ciekawy, ale wykonanie kiepskawe.

Co myślicie? Czekam na wasze opinie!

Jeśli chcecie poczytać co już napisałam o coachingu, zapraszam:
#5. Dlaczego coaching wzbudza śmiech?
#11. Zdefiniujmy coaching, bo “kołczing” został już zdefiniowany w memach
#28. Coaching – ściema, manipulacja, do zdelegalizowania. A coachów – zabić.

A jeśli chcecie poznać konkretne narzędzia coachingowe, zapraszam tu:
#15. Narzędzia coachingowe do walki z błędnymi przekonaniami
#18. Narzędzia coachingowe do ustalania życiowych celów

Pozdrawiam i do zobaczenia w następnym poście – podsumowaniu lutego 😉

 

11 myśli w temacie “Twoja skóra potrzebuje coachingu!

 1. piotradamczyk90 23 lutego 2017 — 23:28

  Zacznij szukać prawnika, haha 😀

  Polubione przez 1 osoba

  1. Katarzyna Sroka 24 lutego 2017 — 10:56

   Haha, trochę akcji w moim życiu nie zaszkodzi 😀

   Polubione przez 1 osoba

 2. Ja dalej się uczę co to coaching, ale nawet ja laik widząc ‚coaching skóry” zaczynam się śmiać i pukać w głowę.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Katarzyna Sroka 27 lutego 2017 — 10:02

   Cieszy mnie Twoja postawa – „uczę się co to coaching”, super, że masz chęci go poznać i nie oceniasz go na podstawie właśnie takich wyjątków jak ten powyższy 🙂

   Polubienie

 3. Hm, w ten sposób niedługo będziemy mieć coaching ulotek nawet, co nam szkodzi 😛

  Polubione przez 1 osoba

  1. Katarzyna Sroka 27 lutego 2017 — 10:05

   W ogóle mnie to już nie zdziwi 😀 Wczoraj będąc w Empiku, zauważyłam na wystawie co? KSIĄŻKĘ wydaną przez wspomnianą w tekście panią… Także zła nowina się szerzy, oj szerzy… 😀

   Polubienie

   1. A tak, widziałam. Ale nie zaglądałam do środka, na wszelki wypadek 😛

    Polubione przez 1 osoba

   2. Katarzyna Sroka 27 lutego 2017 — 20:13

    Ja też nie, wolałam się nie denerwować 😀

    Polubione przez 1 osoba

 4. Znasz moje zdanie na ten temat – jak widzę nazwę ‚skin coach’, ‚fit coach’ itd, to mnie zalewa krew. Założę się, że Pani kosmetolog, która daje takie oferty nie zna ani jednej definicji coachingu. Obraża to mnie, osoby, która potrafi odmówić jednej sesji na podbicie motywacji, bo to dla mnie niezgodne z etyką.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Katarzyna Sroka 13 marca 2017 — 20:35

   Dziękuję Ci za poparcie. Twoje jest dla mnie szczególne:)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close