Zaw­sze mu­si być ja­kiś cel, żeby odczuwało się chęć

Chodzenie po górach jest ok. Nawet podczas spontanicznej wyprawy bez mapy kiedy ostatecznie lądujesz w miejscu z którego żadnego punktu strategicznego twoje dotychczas bystre oko nie widzi. No, chociaż jest zabawnie, jest przygoda, robicie snapa, podpisujecie „yolo” i włączacie GPS’a w telefonie, który przy sprzyjających warunkach pomoże wam dojść do celu, jakim jest schronisko i zimne piwo, które tam na was czeka. I życie można potraktować jak taką przygodę. Lecz, chociaż zabrzmi to banalnie, w życiu GPS niestety nas nie pokieruje. Rodzic może ci coś narzucać, doradca może ci coś pokazać, coach pomoże ci coś odkryć, ale wszystko inne zależy od ciebie samego.
Nie mam motywacji. Jak często wypowiedziałeś w życiu te zdanie? Jak często słyszałeś je u innych? Przeczytałam kilka książek o organizacji czasu, dziesiątki artykułów i obejrzałam tyle samo vlogów na YouTube. I chociaż w tych wszystkich źródłach było to samo, dalej nie umiałam pojąć czemu tak szybko tracę zapał do różnych czynności. Gdzie się podziała ta chęć, która dawała mi kopa do działania?

I przyszedł dzień w którym zrozumiałam, że najważniejszy jest cel.

David Allen w swojej książce Getting Things Done napisał, że przytłaczająca nas liczba obowiązków budzi w nas negatywne reakcje. Jim Collins, pewien konsultant biznesowy, powiedział: Jeśli masz więcej niż 3 priorytety działania, to znaczy, że nie masz żadnego. Wykreślenie z listy zajęć, tych, które są zbędne, nic do twojego życia nie wnoszą ani nie przybliżają cię do celu, to podstawowy krok, który powinieneś wykonać, by usprawnić swoje działania. Istnieje powiedzenie Im szybciej idę, tym później dojdę. Nakładając na siebie zbyt wiele zadań, prawdopodobnie opóźniasz sobie ich ukończenie.
Topowym przykładem nieokreślonego celu jest Moim życiowym celem jest bycie szczęśliwym. To nie jest cel. Jak zdefiniujesz słowo „szczęście” to tak będzie brzmiał twój cel. W coachingu istnieje bardzo dużo modeli i technik, jak np. Model GROW czy
Cele SMART, które pomagają klientowi skonkretyzować swój cel. Jeśli tak jak ja, masz bardziej rozwiniętą prawą półkulę mózgu,  a co za tym idzie – bardzo bujną wyobraźnię, możesz zastosować tzw. wizualizację. Podczas niej budujesz bardzo dokładną wizję ciebie osiągającego dany cel. Ważne, by przestawić się na poziom alfa, twoje fale mózgowe mają płynąć wolniej, masz być odprężony. Wizualizacja nie tylko nas motywuje, dostarcza nam też często pomysłów na działania, które musimy podjąć, by owa wizja okazała się rzeczywistością.

Cel musi być osiągalny. Ambicja jest w cenie, ale chora ambicja tylko sprawi, że poczujesz się zniechęcony. Jeśli mimo nieudanych prób, dalej ci zależy, spróbuj kiedy indziej. Może to jeszcze nie ten czas. Istnieje też prawdopodobieństwo, że nie udaje ci się, ponieważ łapiesz się za wszystko naraz. Podziel cel na fragmenty, bo wtedy jest większa szansa, że ci się uda. W końcu odhaczasz tylko kolejne zadania. Piszę o tym, bo sama miałam z tym duży problem. Jednak zaczynam powoli rozumieć, że w życiu zupełnie nie chodzi o „jak najwięcej”, lecz „jak najlepiej”. Zminimalizowałam ilość zadań. Pewne marzenie odkładam na inny czas. Wiem, że kiedyś je zrealizuję. Skupiam się teraz na trzech celach i codziennie robię coś co mnie do nich przybliża.

A jaki jest twój cel? Co robisz w tym momencie w życiu, by go osiągnąć? Jesteś zadowolony ze swojego życia? To właśnie niezadowolenie z życia jest często motorem do zbudowania wizji jego lepszej wersji. Jaki będzie twój pierwszy krok jaki poczynisz, by coś zmienić? Zacznij dziś.

8 myśli w temacie “Zaw­sze mu­si być ja­kiś cel, żeby odczuwało się chęć

 1. AnnaMariaCLC pisze:

  Świetny wpis! 🙂 Masz rację, najważniejszy jest cel… 🙂 najlepiej 1, góra 2! Tutaj, jak w wielu innych dziedzinach, działa zasada Pareto, czyli 20% naszego wysiłku przynosi 80% efektów. Tak jak piszesz: nie jak najwięcej, ale jak najlepiej! 🙂 Jako life-coach życzę Ci powodzenia w dążeniu do upragnionego celu! 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. kasia pisze:

   Dziękuję! Tak, zasada Pareto bardzo dobrze odwzorowuje schemat na podstawie jakiego powinniśmy funkcjonować, a warto pamiętać, że działa to też w drugą stronę, prawda? 80% nakładu czasu i wysiłku przekłada się na 20% rezultatów. Dobrze więc skorzystać choćby z tabeli Eisenhowera i podzielić rzeczy na kategorie, aby efektywnie zarządzać swoim czasem, a co za tym idzie, skutecznie dążyć do celów.
   Dziękuję za wpis, jest mi bardzo miło i zapraszam tu częściej 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 2. goga91 pisze:

  Cele są najważniejsze, m.in dlatego, aby mieć motywację spisuje je na kartce w notesie! Wtedy jakoś łatwiej mi im podołać i zrealizować je w odpowiednim czasie! 🙂
  Kocham planowanie i konsekwencję w tym 🙂
  Ps. Einstein ma rację – wyobraźnia to wszystko + nastawienie 🙂
  Fajny tekst, podoba mi się!

  Polubione przez 1 osoba

  1. kasia pisze:

   Tak! Zapisywanie swoich celów jest bardzo ważne, wspomina o tym Brian Tracy w swojej książce „Zarządzanie czasem”. Uważam, że świadoma organizacja czasu jest niezbędna, a jak nie niezbędna to ogromnie pomocna w planowaniu czy, co za tym idzie, osiąganiu celów. Co do konsekwencji w naszych działaniach, podobno nasza psychika bardzo męczy się niekonsekwencją… Warto więc wobec tego konsekwentnym chcieć być 🙂

   Dziękuję za komentarz! Miło mi! Pozdrawiam :*

   Polubienie

 3. Maya Zann pisze:

  Kiedyś w liceum miałam zastępstwo na jakiejś lekcji z nauczycielem wf. On powiedział, że życie bez celu jest bardzo ciężkie Przekonałam się o tym w momencie jak wyrzucili mnie ze studiów, ja zostałam z niczym, nawet celu nie miałam. Życie bez celu jet okropnie ciężkie samo w sobie, ale jednocześnie pozbawiasz siebie choćby poczucia nadziei, która jest życiodajna.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Murzynxd pisze:

  Mysle ze mega prostym przykładem jest moment w którym mamy bardzo dużo wolnego czasu , coś w stylu gdy jest zero nauki mało pracy itd. Ja w pewnym momencie odpusciłem sobie wiele postanowien, zero celów, i co ? No i było tylko lewarowanie, za dużo czasu wolnego na mnie po prostu źle działa, dlatego zawsze warto mieć jakies małe, większe kamienie milowe przed sobą , chociaż wydaje mi sie że może problem też tkwi w tym ze dużo ludzi nie wie co chce od siebie hmmmm :>

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s